
07 березня 2025 року в Міністерстві розвитку громад та територій України відбулася важлива нарада-обговорення проєкту Стратегії розвитку виробничих спроможностей залізничного транспорту України до 2030 року. У заході взяли участь представники бізнесу, профільного Міністерства, а також представники численних асоціацій, що представляють інтереси різних галузей економіки. Нарада проходила у гібридному форматі, що дозволило залучити учасників як особисто, так і онлайн. Учасники мали можливість ознайомитися з основними положеннями проєкту Стратегії, який розробляється АТ «Укрзалізниця» спільно з Міністерством.
Від Асоціації “Українських залізничних вантажовідправників” у нараді взяли участь заступники Голови: Олексій Малахов та Володимир Наумов були присутні на нараді, Олександр Полупан приєднався до заходу онлайн. Одним із основних напрямків обговорення стало розглядання стратегічних потреб у капітальних інвестиціях для розвитку залізничної галузі, що є важливою складовою національної економіки. Основними тезами презентації були відновлення та розвиток залізничної інфраструктури, модернізація рухомого складу, пошук інвестицій, а також стимулювання національного виробництва у сфері залізничного транспорту.

Було проведено детальний аналіз потенційних сценаріїв розвитку зовнішнього середовища, вантажообігу та пасажиропотоку, що дозволило визначити три основні сценарії: стриманий, оптимістичний та базовий. Останній з них було обрано для розрахунку потреби в капітальних інвестиціях, оскільки він враховує помірні обмеження зовнішнього середовища та позитивні тенденції формування попиту. Згідно з цим сценарієм, до 2029 року валовий внутрішній продукт у цінах 2021 року має досягти 193 мільярди доларів, що відповідає довоєнному рівню. Це сприятиме стабільному розвитку залізничної інфраструктури та забезпечить ефективне впровадження інвестиційних програм.
Голова Правління АТ “Укрзалізниця” Олександр Перцовський наголосив, що розвиток залізничної інфраструктури є стратегічним завданням , яке потребує значних капіталовкладень. Планується масштабна робота- реконструкція та електрификація важливих залізничних ділянок, серед яких Держкордон-Мостицька-Скнилів, Чернівці-Вадул-Сірет та Ковель-Ягодин. Також передбачено закупівлю 20 одиниць сучасної техніки для будівництва та обслуговування євроколії.
Очільник компанії підкреслив, що загальні інвестиційні потреби Укрзалізниці до 2030 року складають 431,4 млрд грн, і важливо, що 70% цих коштів можуть бути спрямовані на українських виробників. Крім того, наголосив Олександр Перцовський, окрім інфраструктурних проектів проводиться значна робота над оновленням рухомого складу-в рамках програми ремонту планується модернізувати електровози ВЛ-8М, ЧС-8 ТА ТЕП-70, що підвищить ефективність перевезень.

За словами Голови Правління, міжнародний досвід підтверджує ефективність таких інвестицій. Було зазначено, що в Узбекистані у 2022 році обсяг вантажних перевезень склав 86 млн тон, а інвестиції в залізничну інфраструктуру досягли 68,8 млрд, з яких понад 6 млрд спрямовано на електрифікацію та модернізацію. Укрзалізниця також планує значне оновлення , зокрема збільшення рівня використання виробничих потужностей до 28%.” Це стане важливим кроком для інтеграції в європейську транспортну систему та економічного зростання країни”- наголосив Олександр Перцовський.
Укрзалізниця, в рамках підготовки стратегічного плану розвитку на 2025-2030 роки, оцінило потреби в капітальних інвестиціях до 2030 року, в сумі 431,4 млрд.грн., які безпосередньо впливають на розвиток національного виробництва. Біля 302 млрд.грн. з загальної суми потрібних інвестицій можуть бути покриті національними виробниками, в т.ч. при локалізації виробництва. Укрзалізниця планує до 2030 року інвестувати в вантажний рухомий склад 68,8 млрд.грн, в інфраструктуру 1520 мм. – 145,4 млрд.грн., в інфраструктуру 1435 мм. – 43,3 млрд.грн..

В ході обговорення представники Міністерства розвитку громад та територій зазначили, що наступним важливим кроком є розробка проєкту постанови Кабінету Міністрів про затвердження Стратегії. Важливою складовою формування цього проєкту є залучення ініціатив бізнесу та громадських організацій, оскільки Кабінет Міністрів надає можливість здійснювати таку співпрацю в рамках консультацій, що дозволить всебічно обговорити перспективи розвитку залізничного сектору вцілому.
Представники Укрзалізниці, підсумовуючи нараду, подякували всім учасникам за активну участь у процесі обговорення. Вони також звернулися до учасників з проханням, коли з’явиться проєкт Стратегії та почнуться обговорення, надсилати зауваження та пропозиції до проєкту постанови Кабінету Міністрів, використовуючи спеціально визначену форму для забезпечення структурованості та коректної інтерпретації інформації. Зауваження можна буде надсилати на e-mail (який буде наданий додатково усім учасникам засідання). Всі надані пропозиції будуть опрацьовані для подальшого вдосконалення документа.
Важливим аспектом обговорення є підтримка відкритості до коментарів та зворотного зв’язку від бізнесу, що є необхідним для покращення якості залізничного транспорту та розвитку національної економіки.