Сьогодні, 14 лютого, на майданчику Українського союзу промисловців та підприємців (УСПП) відбулася презентація та експертне обговорення Дорожньої карти реформування залізничної галузі України, підготовленої асоціацією «Залізничні Перевізники України». У даній конференції взяли участь заступники Голови Асоціації «Українських залізничних вантажовідправників» Олександр Полупан та Володимир Наумов.
Олександр Полупан наголосив, що «Укрзалізниця» планує індексацію тарифів на вантажоперевезення на 37%, що може призвести до зростання витрат бізнесу на 20 млрд грн щорічно, додавши, що попереднє підвищення тарифів у 2022 році вже значно збільшило вартість перевезень стратегічних вантажів. Було зазначено, що основний аргумент держкомпанії – зростання витрат, але бізнес вважає, що саме тарифи УЗ є одним із факторів збільшення собівартості продукції, а обіцяні інвестиції в інфраструктуру виконуються лише частково: у першій половині 2024 року реалізовано лише 12% річного плану. Олександр Полупан зазначив, що цього року очікується скорочення обсягів вантажоперевезень на 5,2%, що може ще більше вдарити по економіці. Бізнес, в свою чергу, вважає, що УЗ могла б зменшити тарифи на 15-20% завдяки підвищенню ефективності. Таким чином, доходимо висновку, потрібен діалог держави, залізниці та бізнесу для пошуку збалансованого рішення.
Володимир Наумов, в свою чергу, зазначив що без закінчення реформ УЗ, а саме розділення її на окремі напрямки діяльності: інфраструктуру, тягу, пасажирські та вантажні перевезення та ін., прорахунок здійснити неможливо. Як приклад, на сьогоднішній день на перевезення пільгових верств населення держава винна Укрзалізниці більш ніж 6 млрд. грн, тобто держава має, в першу чергу, вирішити питання компенсації УЗ цих коштів та розробити дієвий механізм компенсації в подальшому.
Запис заходу у відео.